top of page
Fasciální manipulace

Fascie neboli povázka je všeobjímající struktura, která v nejen v koňském těle objímá a propojuje vše se vším. Určitě jste někdy v rámci vaření čistili maso od blán - a to je přesně fascie. Někde má strukturu silnější, někde slabší, obaluje svaly, šlachy, kosti, propojuje koně od tlamy po kopyta zadních nohou.

Odborně je
fascie mezodermní tkáň fibrózního kolagenu. Kromě výše zmíněných blanitých obalů svalů, existují i fascie prostupující do vaziva uvnitř svalu, kde tvoří tvrdší svalová vlákna, která dále vrůstají do šlach svalu a omezují tak jeho přetažení či přetržení. Fascie jsou tedy zastoupeny jak na povrchu svalů, tak i v jejich hlubokých strukturách. Oddělují jednotlivé svaly, umožňují jejich vzájemnou kluznost a současně svaly propojují do funkčních pohybových řetězců. Jako tkáň prolínající celé tělo mohou mít fascie různý tvar, hutnost a objem.

Hlavním nárokem na fascie je jejich elasticita a schopnost posunu vůči okolním tkáním (svalům, orgánům i kostem). Toho je fascie schopna i díky dobrému zavodnění. Pokud je fascie například pod sedlem příliš stažena, je z ní vytlačena voda. Pokud následně koně po ježdění nepromasírujete, nedostane se voda do povázky zpět a ta se začne slepovat díky vysušení. To může vést až ke vzniku zatuhnutí svalů, spasmů, omezení všech funkcí těla (nervový, lymfatický, krevní systém). Jako hezky viditelný příklad využívám ukázku znefunkčnění tzv. Flyshakeru, tedy svalu, který zajišťuje pohyblivost kůže při dosednutí hmyzu na kůži. Ráda tento test používám, abych klientům ukázala, jak dobře fascie u jejich koně fungují v oblasti sedla.
Stejně tak může dojít ke srůstu fascií například při zranění a vytvoření jizvy. I proto radím vždy s jizvou pracovat, i kdyby ji jen lehce hladit a tím postupně povolovat tkáně v okolí jizvy i přímo v místě jizvy.

Podobně jako ostatní měkké tkáně i fascie podléhají pozvolnému zkracování a pokud nejsou vystavovány rytmickým tahovým změnám, tuhnou. Proces tuhnutí fascií je rozdílný u každého jedince; může být ovlivněn i zánětlivými procesy, nevhodnou výživou, nepřiměřenou zátěží, nedostatečným masírováním například po ježdění apod. Na to bývalo super již na blogu zmíněné víchování stočenými víchy slámy nebo i sena, čímž se koník výborně promasíroval. Ale dnes to dělá už málokdo.

Fasciální manipulace pracuje s fasciálními řetězci, které vedou v podobných liniích jako meridiány. Dále pak specifickým masážním hmatem povoluje i další oblasti. U ošetřeních si pomáhám i Bemerem, který tkáně výborně prokrví, zavodní a detoxikuje. Pro oblast krku existuje celkem jednoduchá metodika pomocí protahování hřívy, která výborně uvolňuje fascie v oblasti krku a plecí. Tuto techniku své klienty učím, aby mohli své koníky udržovat pružné.

Vždy postupuji tak, aby byla technika koni příjemná. Od lidí znám myofasciální techniky jako dosti bolestivé postupy. Osobně to považuji za kontraproduktivní, u koní dosahuji stejných výsledků i když to koně nebolí a užívají si tuto techniku po celou dobu ošetření. Osobně tvrdím, že není důvod, aby to muselo bolet. Znám samozřejmě názor tradičních lidských fyzioterapeutů, kdy fungující masáž musí bolet, ale nesouhlasí s tím. Naopak vždy své fyzioterapeutce říkám, že kdybych byla kůň, tak už jsem jí kopla.

 

bottom of page