Chiropraxe

Chiropraxe patří mezi manipulační techniky. Název pochází z řečtiny, kdy chiro-/cheiro- znamená ruce, rukama, praxis - praktikovat. Jde o alternativní metodu, dnes už na západě uznanou jako efektivní metodou, která si získává stále více příznivců nejen mezi majiteli zvířat, ale i terapeuty a veterináři, kteří ji praktikují.

V ČR asi nejvíce rozšířila povědomí o těchto technikách Monika Plachá. I moje první zkušenost s chiropraxí byla právě díky Monice, když mi ošetřovala Shelbíka v jeho 2,5letech.

Chiropraxe je velmi účinnou metodou, která přináší zvířeti velmi rychle úlevu. Chiropraxe vychází z předpokladu, že jakýkoliv posun či blokáda kloubu (tzv. subluxace kloubu) má za následek narušení pohyblivosti, narušení vedení nervových vzruchů, čímž se spouští další změny v oblasti blokády ve smyslu změny svalového napětí, vzniku spasmů, ovlivnění funkce vnitřních orgánů, projevu bolesti apod.

Pomocí specifických hmatů navrací chiropraxe kloubům fyziologickou pozici a tím obnovuje jejich hybnost, navrací správnou funkci nervové soustavě a uvolňuje toxiny a stres nahromaděné za blokádou.

Při uvolnění blokády většinou koně zívají, žvýkají, mohou se oklepat, případně přivírají oči a relaxují.